Dotace - modrá úsporám

Modrá úsporám je zažitý slangový název připravovaného dotačního titulu, kterým bude Ministerstvo životního prostředí podporovat šetrné nakládání s dešťovou vodou. Oficiální název prozatím nebyl stanoven.

Dotace pro fyzické osoby bude určena k nákupu nádrží na dešťovou vodu nebo výstavbu zahradních jezírek. Od dotace na nádrže na dešťovou vodu si ministerstvo slibuje snížení spotřeby pitné vody a zlepšení záchytu dešťové vody v krajině. Zachycená voda by měla být využita k zálivce, ale také na praní nebo splachování WC. Dle vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce ze dne 14.2.2017 by se měla dotace vztahovat také na ty, kteří se rozhodnou využívat přečištěnou odpadní vodu.

co je modrá úsporám?

Podrobné podmínky programu Modra úsporám stále nejsou zveřejněny, ministr životní prostředí však již poměrně jasné naznačil obrysy plánované dotace.

Program dotací Modrá úsporám by měl být vypsán ve třech fázích.

Modrá úsporám – 1. fáze

V první fázi by se měla dotace týkat nákupu nádrží na dešťovou vodu o minimálním objemu 2.000l. Dotace bude udělována do výše 20.000Kč, a to na 50% celkových nákladů. Do programu tedy bude možno zahrnout nejen náklady na nákup samotné nádrže, ale také náklady na instalaci, projekt, čerpadlo, rozvody vody apod. Tato dotace však bude pouze pro obyvatele oblastí, které trápí dlouhodobé sucho. Tyto lokality budou teprve vytipovány. Nejočekávanější část dotace tedy nebude určena zdaleka všem.

Modrá úsporám – 2. a 3. fáze:

Druhá a třetí fáze programu Modrá úsporám by již měla být určena všem, bez ohledu na typ oblasti. Maximální udělovaná podpora bude až 60.000Kč. Vyšší udělovaná částka však bude také vykoupena vyšší náročností těchto fází. Žadatel o tuto část dotace totiž bude muset uzpůsobit rozvody vody tak, aby mohl využívat vodu i v domě, především na splachování a praní. Žadatel pro tyto účely bude moci využívat jak vody dešťové, tak přečištěnou odpadní vodu. Podpora se bude vztahovat na nákup akumulační nádrže, stavební úpravy, čistící technologie a další související náklady.

Oproti očekávání alokace 300 milionů Kč bude v roce 2017 do programu uvolněnu milionů 100. Žádost o dotaci na nákup nádrže na vodu tedy neodkládejte, pravděpodobně se rychle vyčerpá.

kdy bude možno se o dotaci přihlásit?

Termín startu programu je stále velmi nejasný. Na základě prohlášení ministra se začala šířit fáma, že by program měl odstartovat již v dubnu, či květnu 2017. Ve skutečnosti budou v dubnu či květnu teprve zveřejněny konkrétní podmínky dotace Modrá úsporám. Start programu tedy vypadá na léto 2017.

jak se ve věci vyznat?

Sledovat aktuální dotační dění může být otravné a časově náročné. Od toho zde máte nás. Sledujte naše stránky, kde budeme informace pravidelně aktualizovat nebo se přihlaste k odběru novinek a o uvolnění podmínek či termínu startu programu Vám dáme vědět. V konečné fázi Vám také rádi pomůžeme s vyřízením dotace.

Přihlášení k odběru novinek

CZIN.eu