Časté dotazy - FAQ

Jaký objem jímky mám zvolit?

Velikost jímky závisí především na obydlenosti objektu a počtu osob, které objekt obývají. K rodinným domům se běžně dodávají jímky 8-15m3, k chatám jímky 3-8m3. Jakou velikost jímky zvolit ji můžete sami spočítat dle vzorce:
V[l] = N*Q*T
N-počet osob v připojeném objektu
Q - průměrná spotřeba vody na osobu (l/den) – u RD doporučujeme 100l/den
T - časový interval vyvážení (dny)

Jímku také přizpůsobte velikosti fekálního vozu. Těm totiž obvykle platíte za úkon a ujeté kilometry. Pokud tedy fekální vůz ve Vašem okolí má 12m3 a pořídíte si 6m3 jímku budete muset vyvážet dvakrát častejí, než by bylo nutné. Naopak si také nekupujte zbytečně velkou jímku. Při 10m3 fekálním voze volte ideálně 12m3 jímku - necháte si tím rezervu.

Mám na pozemku spodní vodu, hodí se do takových prostor plastová jímka? Pokud se dá použít, jaký typ plastové jímky mám zvolit?

Nejlepší je v těchto případech použití jímky dvouplášťové. Tento typ jímky je sice dražší, ale poskytuje Vám 100% jistotu, že spodní voda nádrž nepoškodí. Nechcete-li však za jímku utratit tolik peněz a na Vašem pozemku je spodní vody méně je možné na jímku samonosnou nebo k jímku k obetonování instalovat opatření proti spodní vodě. Tímto opatřením se zajistí dno nádrží.

Je rozdíl mezi septikem a jímkou? Jaký?

Jímkou se rozumí bezodtoková nádoba, u které je po jejím naplnění nutný vývoz fekálním vozem. Jímku je také možno opatřit odtokem a použít ji pro záchyt dešťové vody. Septik je nádoba, která je opatřena jak vtokem, tak odtokem. V tříkomorovém septiku fungují procesy vyhnívání. Objem vody, která do septiků natéká, také přečištěná odtéká.

JAKÉ JSOU HLAVNÍ VÝHODY PLASTOVÝCH JÍMEK A SEPTIKŮ OPROTI BETONOVÝM?

Plastová jímka má výhody prakticky ve všech důležitých oblastech. Plastová jímka levnější než betonová jímka, plastová jímka je také mnohem lehčí, lépe se s ní manipuluje a má delší životnost, než jímka betonová. Poslední výhodou je, že plastové jímky jsou obousměrně dokonale nepropustné.

Jaké rozměry mám zvolit pro vodoměrnou šachtu?

V naší nabídce vodoměrných šachet si můžete vybrat standardizované rozměry šachet. Nejjistější je však kontaktovat vodárenskou společnost, která u Vás bude vodoměr instalovat a poradit se s nimi, jakou velikost požadují. Nenajdete-li ji v našich standardizovaných rozměrech, rádi Vám ji připravíme na míru.

Vyrábíte jímky a ostatní produkty pouze v uvedených rozměrech? Kolik připlatím, mám-li speciální požadavky na rozměry?

Naše produkty Vám rádi připravíme v jakémkoliv provedení a rozměrech – stačí říct. Cena úprav je poté kalkulována individuálně. Obvykle se cena navýší pouze velmi mírně.

Mohu si Vaši jímku / septik / žumpu umístit i do sklepa nebo na povrch?

Samozřejmě. Jímky není nutné vždy zahrnovat zeminou. Jediné co je nutné je, abyste nám tento záměr oznámili předem a my pro Vás nádrž upravili jako nadzemní.

Jsou Vaše jímky / septiky / žumpy 100% vodotěsné?

Ano, všechny námi vyráběné jímky/septiky/žumpy jsou 100% vodotěsné. Po zhotovení každé nádrže provádíme zkoušku vodotěsnosti. K nádržím dodáváme také atest o vodotěsnosti.

Jak často musím měnit náplně v pískovém filtru?

Pokud správně zvolíte velikost pískového filtru i septiku, tak Vám náplň v pískovém filtru vydrží minimálně 10-15 let. Pokud budete mít pískový filtr u Vaší chaty, výměna jeho náplně Vás za Vašeho života pravděpodobně nepotká.

Dodáváte přečerpávací jímky pouze s kalovým čerpadlem nebo si mohu osadit jiné - vlastní?

Na Vaše přání vyrobíme pouze přečerpávací jímku, připravíme pro Vás otvory pro kabeláž, nátok i odtok. Čerpadlo si poté můžete osadit sami vlastní. Doporučujeme však odebrání celého setu i s čerpadlem. U námi dodávaných čerpadel máme dlouholeté zkušenosti a můžeme tím garantovat bezproblémový chod přečerpávacích jímek.

JAKOU VELIKOST ODLUČOVAČE TUKŮ MÁM ZVOLIT?

Velikost odlučovače tuků se určuje dle denní spotřeby jídla. V sekci odlučovačů tuků jistě naleznete požadované informace. Pokud ne, nebojte se na nás obrátit.

Jak často musím měnit náplně v lapolu (odlučovači ropných látek)?

Filtr by se měl měnit cca jednou za 2 roky. Frekvence ale samozřejmě záleží na 

vytíženosti lopolu (odlučovače ropných látek). Náhradní filtry si u nás samozřejmě můžete objednat.

Nepomohla Vám ani tato sekce? Konktaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře, volejte na 723 045 274 nebo pište na info@plast-jimka.cz

závěrem troška "záchodového humoru":

CZIN.eu